Historia

Historia Klubu

Zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy w odtworzeniu historii klubu, która została przedstawiona poniżej. Przepraszamy wszystkich, którzy zostali pominięci w niniejszym opracowaniu. Mamy nadzieję, że przy pomocy starszych działaczy jak i kibiców uda nam się przedstawić całą, jakże wspaniałą historię naszego klubu.

Historię naszego klubu przedstawiamy w kilku blokach. Jest blok ogólny, który jest rysem historycznym naszej organizacji, Znajdują się również bloki dedykowane historii poszczególnych drużyn

ZARYS OGÓLNY            SENIORZY              KOBIETY              JUNIORZY            INTERKI

Rozpoczęcie działalności klubu z Gnojnicy datuje się na rok 1948 rok, ale już po wyzwoleniu okolic Gnojnicy spod okupacji niemieckiej rozgrywane były towarzyskie mecze piłkarskie pomiędzy mieszkańcami Gnojnicy i Góry Ropczyckiej. W 1948 r. staraniem pierwszego prezesa Feliksa Biesia oraz grupy miejscowych działaczy powołano do działalności Ludowy Zespół Sportowy Gnojnica – tak brzmiała pierwsza nazwa, która z czasem przekształciła się w Ludowy Klub Sportowy „INTER” Gnojnica a w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia wybrano herb klubu oraz barwy: biało – czerwono – zielone.

Drużyna piłkarska zgłoszona została do rozgrywek organizowanych przez Ludowe Zrzeszenie Zespołów Sportowych. Zespół grając w Lidze Wiejskiej rozgrywał mecze m.in. z rywalami z Mielca, Kawęczyna czy Wielopola Skrzyńskiego W działalność na rzecz klubu w tym czasie zaangażowani byli tacy działacze jak: Emil Siwiec, Władysław Baran, Ferdynand Siwiec, Piotr Papiernik, Michał Gil, Józef Godek i wielu innych. 

W latach 50-tych staraniem prezesa Emila Siwca powstała sekcja kolarska, która została wyposażona w cztery profesjonalne rowery i uczestniczyła w wyścigach organizowanych w Tarnobrzegu, Skopaniu a także w wyścigach lokalnych.

W tym czasie przy klubie zainicjowano działalność teatralną. Wystawiano przedstawienia i skecze w nieistniejącym już budynku, właściwie baraku zlokalizowanym przy południowej części boiska. Niestety ta działalność została przerwana na wskutek działania cenzury, która nie dopuściła do wystawienia sztuki „Madejowe Łoże”.

W pierwszych dziesięcioleciach istnienia sekcja piłkarska liczyła dwie drużyny. Pierwsza uczestniczyła w rozgrywkach klasy „C”  organizowanych przez PZPN, natomiast druga pozostała w rozgrywkach Ligi Wiejskiej, lecz z powodu braku danych nie możemy odtworzyć dokładnej historii z tych lat a na dodatek w nieznanych okolicznościach zaginęła kronika klubowa.

Przełom lat 60-tych i 70-tych to czas kiedy funkcję prezesa przekazano Stanisławowi Biesiowi (1968). W działalność zaangażowani byli także m.in. Czesław Skiba i Józef Skiba, który również pełnił rolę prezesa a działalność była skupiona na prowadzeniu drużyny piłkarskiej. Zespół nasz rozgrywał mecze w całym ówczesnym województwie rzeszowskim z zespołami, które reprezentowały różne miejscowości. Na uwagę zasługuje mecz pucharowy (jesień 1975), w którym zespół z Gnojnicy podejmował Stal II Rzeszów  (rezerwy obrońcy tytułu występującego w ówczesnej Ekstraklasie)

Lata 80-te to czas, kiedy to prezesurę przejął Wiesław Kot, który jako prezes wprowadził zespół do klasy „A”. Miało to miejsce w sezonie 1992/93. Wcześniej bo w sezonie 1982/83 drużyna zajmując drugie miejsce w klasie C tuż za plecami Strzelca Frysztak awansowała do Klasy B.

Rok 1994 był niezwykle ważnym w historii INTERU wtedy to do użytku oddano nowo wybudowany budynek klubowy oraz świętowano jubileusz 45-lecia istnienia klubu połączony wraz z 600 – leciem wsi Gnojnica. W tym czasie na rzecz klubu zaangażowani byli tacy działacze jak: Zenon Charchut, Piotr Papiernik, Stanisław Papiernik, Leon Marciniec, Edward Marciniec, Stanisław Bieś, Wacław Godek, Stanisław Kot, Mieczysław Marciniec oraz wielu innych członków klubu i mieszkańców wsi.

W marcu 1996 roku na stanowisku prezesa Wiesława Kota zastąpił Adam Stec. W roku tym do użytku oddano kompleks boisk sportowych przed budynkiem klubowym a w działalność klubu obok prezesa zaangażowani byli m.in. Wiesław Kot, Zenon Charchut, Piotr Papiernik, Stanisław Bieś, Marek Żegleń, Wacław Godek, Witold Świerad, Wiesław Darłak, Edward Paśko, Stanisław Kot, Wiesław Kozek, Ryszard Bieś, Paweł Jasek, Krzysztof Bieś, Wojciech Robak.

Były to złote lata w historii zespołu z Gnojnicy, kiedy to występował on 11 sezonów w klasie a o punkty w Gnojnicy było ciężko w myśl hymnu INTERU:

„SAN SIRO, SAN SIRO w całej Polsce słynie
kto tutaj przyjedzie z porażką odjedzie…”

.

W latach tych Gnojniczanie kilkakrotnie bliscy byli awansu do V ligi lecz brakowało szczęścia lub kasa klubowa świeciła pustkami

Po latach świetności i spadku do klasy B w 2004 sytuacja klubu była tragiczna i o mało nie doszło do rozwiązania działalności. Klub był zadłużony, odeszło kilku zawodników, którzy byli sukcesywnie ściągani z innych drużyn i okazało się że niema miejscowej młodzieży, która chciałaby reprezentować swoją miejscowość w rozgrywkach ligowych. Działalność klubu przetrwała jedynie dzięki zaangażowaniu działaczy. Byli to Adam Stec, Zenon Charchut, Marek Żegleń, Edward Paśko, Witold Świerad, Ryszard Bieś, Wiesław Kot, Wiesław Kozek, Tomasz Bieś, Paweł Jasek, Bartłomiej Darłak. Budowy zespołu od podstaw  podjął się Wiesław Szczepanek, który z trudem zebrał drużynę walczącą o punkty na szczeblu klasy „B”.

Rok 2007 przejdzie do historii nie tylko jako rok powrotu do „A” klasy ale także w tym roku ruszyła oficjalna strona internetowa klubu (www.lks-inter.ovh.org) a także klub powiększył się o kolejnego reprezentanta jakim była drużyna juniorów młodszych prowadzona przez Pawła Jaska. Powołanie jej było „strzałem w 10” bo jak się okazało w kolejnych latach to z niej do drużyny seniorów trafiali zawodnicy, którzy stanowili trzon Pierwszego zespołu. To dzięki juniorom działalność drużyny seniorów była niezagrożona

Do historii przejdą odwieczne derbowe pojedynki z Orłem (późniejsza Korona) Góra Ropczycka oraz Piastem Wolica Piaskowa, które były niezwykle emocjonujące i zacięte określane mianem „świętej wojny”. W pierwszych latach XXI wieku na głównego rywala obok Korony Góra Ropczycka wyrósł zespół Czekaja Ropczyce. W dniu 18.10.2005 INTER odniósł najwyższe bodajże zwycięstwo w swej historii na własnym stadionie pokonując zespół Czekaja 12:0 strzelając bramki w 70 minut kiedy to sędzia przerwał spotkanie z powodu zdekompletowania zespołu gości.

W 2008 roku nasz Klub obchodził 60-lecie istnienia. Z tej okazji zorganizowano huczne obchody trwające 2 lata. Na Obchody te złożyły się różne spotkania sportowe (mecze seniorów, oldboyów, turnieje juniorów), różne spotkania i festyny.

W 2009 roku oficjalna strona internetowa naszego klubu zmieniła adres na www.inter-gnojnica.com.pl.

W tamtym okresie z roku na rok zmieniało się otoczenie naszego stadionu. We wrześniu 2011 r. w miejscu starych już ławek dzięki Burmistrzowi Ropczyc (Bolesław Bujak) powstała nowa trybuna z 300 krzesełkami. Za jedną z bramek powstał nowoczesny kompleks sportowy w skład którego wchodzą: dwa boiska do siatkówki, skocznia, bieżnia oraz parking. W kolejnych latach Infrastruktura naszego klubu powiększyła się o nowe budki dla rezerwowych oraz odgrodzenie pola gry od publiczności.

W roku 2012 „do życia powołana” została grupa żeńska, która zaczęła treningi pod okiem Pawła Jaska. Był to nowatorski pomysł prezesa Adama Steca.

W pierwszej kolejce sezonu 2013/20214 INTER pobił kolejny rekord klubowy. W meczu z Olchovią Olchowa padł wynik 13:0!!! na korzyść drużyny z Gnojnicy. Na koniec rozgrywek tego sezonu znów cieszyliśmy się z powrotu seniorów do klasy A.

W 2016 roku ruszyła rozbudowa naszego klubowego budynku. Lekkiemu retuszowi poddany został też stadion (na przeciwną stronę boiska przeniesione zostały boxy rezerwowych, wymienione zostały bramki. Rozbudowa budynku klubowego zakończyła się w 2018 roku. Mamy zaplecze, którego zazdroszczą nam wszyscy.

Sezon 2018/19 to najlepszy w historii występów naszych juniorów. Podopieczni Kamila Świerada w cuglach wygrywają ligę zwyciężając wszystkie 18 spotkań strzelając 133 bramek tracąc zaledwie 19. Pół ligi łącznie nie strzeliło tyle bramek. Po barażach juniorzy uzyskali awans do Podkarpackiej Ligi Juniorów Młodszych. Szkoda, że nie udało się tego dokonać przed sezonem. Wtedy przegrywamy baraże z Wisłoką Dębica.  Awans wywalczyli zawodnicy, którzy kończą przygodę z zespołem Juniorów Młodszych z powodu wieku. W odmiennych nastrojach są seniorzy, którzy po 5 latach znów opuszczają klasę A.

Rok 2018 to rok 70-lecia istnienia naszego klubu. Uroczystości jubileuszowe zgromadziły wielu byłych jak i obecnych działaczy, trenerów i zawodników. Była msza za zmarłych jak i żyjących członków naszego klubu, oficjalne oddanie wyremontowanego budynku klubowego, były przemowy, wiele wspomnień, odznaczenia był również imponujący tort.

W roku 2019 kapitalny remont przechodzi płyta naszego stadionu. Brak własnego zaplecza sprawia, ze trenować musimy w Ostrowie i Górze Ropczyckiej. Mecze w roli gospodarza w tym okresie rozgrywamy w Ostrowie, Górze Ropczyckiej, Zagorzycach i Ropczycach

Rok 2020 przejdzie do historii naszego klubu nie tylko z powodu pandemii Covid 19 i czasowemu zawieszeniu rozgrywek a w konsekwencji odwołania rundy wiosennej sezonu 2019/20. 25.09.2020 odbyło się walne zgromadzenie członków klubu, na którym doszło do zmiany władz klubu. Po 24 latach prezesury Adama Steca zamienił na tym stanowisku Michał Bieś. Obok Adama Zarząd opuściło jeszcze dwóch zasłużonych działaczy, którzy przez bardzo długi okres czasu zasiadali w tym gremium. Byli to Zenon Charchut oraz Wiesław Kot. Odejście z Zarządu nie oznacza jednak końca ich pracy na rzecz klubu. Adam oraz Zenek trafili do Komisji Rewizyjnej, zaś Wiesiek nadal pomimo braku oficjalnej funkcji pomaga w pracach organizacyjnych. Nowy Zarząd stworzyli: Michał Bieś, Tomasz Paśko, Marcin Sroka, Leszek Pięta, Tomasz Bieś oraz Kamil Świerad.

Na wiosnę roku 2021 czekaliśmy z utęsknieniem, gdyż zbliżał się powrót do gry w Gnojnicy po remoncie płyty głównej naszego stadionu. Dzięki staraniom poprzedniego zarządu przy pomocy miejscowego Radnego Gminnego Z. Charchuta oraz akceptacji i poparciu w naszych dążeniach Burmistrza Ropczyc Pana Bolesława Bujaka jak i również pomocy Ropczyckiego Centrum Sportu i Rekreacji remont został zakończony i mecze ligowe znów mieliśmy rozgrywać w Gnojnicy. Po stopnieniu śniegu przeżyliśmy szok. Z zielonej na jesień murawy zostały jedynie nieliczne zielone place. Dopadła nas grzybica pośniegowa, która zniszczyła niemal 90 % naszej murawy. Znów musieliśmy ją odbudować. Znów zaglądało do nas widmo grania na obcych stadionach. Pomocna w doprowadzeniu boiska do ładu nieco okazała się pandemia Covid 19.  Wiosenny jej atak spowodował wprowadzenie kolejnych obostrzeń sanitarnych. Zakazano lub ograniczono uprawianie sportu a start sezonu opóźnił się o miesiąc. Było to dla nas jak zbawienie. Po powrocie do Gnojnicy, pierwszy mecz ligowy rozegraliśmy 02.05.2021. Przeciwnikiem był Plon Klęczany. Nasza drużyna niczym nie przypominała drużyny z ostatniego pojedynku gdzie w Lubzinie wyrwaliśmy punkty Baszcie Zawada grając do końca i musieliśmy uznać wyższość gości z Klęczan, którzy rozbili nas aż 6:2. Pierwszą bramkę dla naszego zespołu po remoncie płyty w Gnojnicy strzelił Jakub Ortyl.

We wrześniu  2021 swoje treningi w naszym klubie rozpoczęła czwarta grupa. INTERKI bo tak roboczo nazwaliśmy ją, złożona jest z dzieci stawiające pierwsze kroki piłkarskie. Jej pierwszym opiekunem została Małgorzata Kot. Dzieci trenowały na stadionie a jesienią przeniosły się na halę sportowa przy miejscowym zespole szkół.

11.05.2022 to kolejny dzień, który przejdzie do historii naszego klubu. Dokładnie o godzinie 20:32 były Prezes naszego klubu Stanisław Bieś po raz pierwszy odpalił oświetlenie płyty boiska. Efekt piorunujący. Inwestycje tą zawdzięczamy Gminie Ropczyce, która wspiera naszą działalność. Wykonawcą oświetlenia był Zakład Instalatorstwa Elektrycznego z Iwierzyc. Również  w maju ukończono montaż ogrodzenia stadionu wzdłuż drogi powiatowej. Ogrodzenie to zawdzięczmy całej Gromadzie Gnojnica Dolna, która na zebraniu wiejskim przychyliła się do naszego wniosku i środki na ten cel przekazała z funduszu sołeckiego jaki przeznacza każdemu sołectwu Gmina Ropczyce. Poprawi to bezpieczeństwo uczestników treningów jak i zawodów a także pozostałych użytkowników naszego stadionu, który w czasie wolnym od treningów z zachowaniem regulaminu dostępny jest dla wszystkich.

W dniu 26.06.2022 ostatni mecz ligowy w sezonie 2021/22 rozegrały nasze dziewczyny tym samym kończąc rozgrywki ligowe w naszym  Klubie. Sezon bardzo udany wszystkie trzy drużyny uczestniczące w rozgrywkach znalazły się na podium. Na tym najwyższym miejscu sezon zakończyły Seniorki i uzyskały promocje do III Ligi Kobiet co jest największym sukcesem tej drużyny w dotychczasowej historii. Sukces ten  wpisał się w X-lecie istnienia tej drużyny. Awans na szczebel makroregionu i wyjazdy na teren 4 ościennych województw był wyzwaniem zarówno sportowym jak i organizacyjnym, jednak podołaliśmy zadaniu i na koniec sezonu możemy powiedzieć, że udało się.

Rok 2023 to rok jubileuszowy. Obchodzimy 75-lecia istnienia naszego klubu pod hasłem „Z pokolenia na pokolenie wspólnie od 75 lat, z pasją tworzymy historię”. Przez niemal cały rok odbywają się imprezy towarzyszące dla wszystkich obecnych jak i byłych członków naszego klubu. W lipcu organizujemy turniej dla byłych zawodników INTERU. „Lubię wracać tam gdzie byłem już…” brzmiało zaproszenie na te zawody. Po rozgrywkach piłkarskich podczas wspólnego spotkania nie zabrakło wspomnień, ciekawych rozmów i anegdot.  W świetlicy klubowej odbywały się rozgrywki w tenisa stołowego a na świeżym powietrzu pasjonujące zawody szachowe. Imprezą wieńcząca obchody była finałowa gala zorganizowana w Wiejskim Centrum Kultury w Gnojnicy Dolnej. Przed jej rozpoczęciem w miejscowej Kaplicy odbyła się Msza św.  w intencji żyjących jak i zmarłych członków klubu. Podczas gali były odznaczenia, moc gratulacji i życzeń. Nie zabrakło podziękowań dla organizacji współpracującymi z naszym klubem a także dla sponsorów. Był też imponujący tort.