Historia Klubu – Kobiety

Historia Klubu – Kobiety

Zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy w odtworzeniu historii klubu, która została przedstawiona poniżej. Przepraszamy wszystkich, którzy zostali pominięci w niniejszym opracowaniu. Mamy nadzieję, że przy pomocy starszych działaczy jak i kibiców uda nam się przedstawić całą, jakże wspaniałą historię naszego klubu.

Historię naszego klubu przedstawiamy w kilku blokach. Jest blok ogólny, który jest rysem historycznym naszej organizacji, Znajdują się również bloki dedykowane historii poszczególnych drużyn

ZARYS OGÓLNY          SENIORZY           KOBIETY           JUNIORZY        MŁODZIKI       INTERKI

Drużyna żeńska „do życia” powołana została w roku 2012, jej pomysłodawcą był Prezes Adam Stec, który pozyskał środki na jej powstanie. Drużyna ta zaczęła treningi pod okiem Pawła Jaska. Od początku istnienia drużyna ta cieszyła się coraz większym zainteresowaniem. Solidnie przepracowany rok 2013 przygotowała ją do startu w oficjalnych rozgrywkach. W tym czasie nasze barwy reprezentowały m. in. Aneta Godek, Ewelina Blech, Małgorzata Kot, Barbara Kaznecka, Karolina Posłuszna, Emilia Pięta oraz Justyna Róg  Od sezonu 2013/2014 zawodniczki przystąpiły do rozgrywek ligowych  w Podkarpackiej Lidze Juniorek. W pierwszym ligowym sezonie nasz zespół sklasyfikowany został na 6 miejscu. W pierwszym spotkaniu zanotowano remis 1:1 z Syrenką Roźwienica (07.09.2013). Pierwszą historyczna bramkę dla INTERU zdobyła Barbara Kaznecka a już w drugim pojedynku przed własna publicznością pokonujemy faworyta rozgrywek Sokół Kolbuszowa Dolna. Stajemy się kuźnią talentów. Po roku do Sokoła Kolbuszowa Dolna odchodzą Małgorzata Kot oraz Barbara Kaznecka, zaś do Resovii Rzeszów Ewelina  Blech oraz Justyna Róg

W swoim kolejnym sezonie nasze zawodniczki rywalizowały z o wiele lepszymi zespołami (Sokół Kolbuszowa Dolna, Resovia Rzeszów, Olimpia Pysznica) walcząc dzielnie do końca sezonu ostatecznie wyprzedziły jedynie ekipę z Przemyśla, która wycofała się przed rozgrywkami. W sezonie 2015/16 nasze zawodniczki również uplasowały się na przedostatnim miejscu, jednak nabyte doświadczenie pozwoliło do walki na szczeblu seniorskim. W miedzy czasie nastąpiła zmiana na stanowisku trenera. Pawła Jaska zastąpił Michał Bieś, zaś do zespołu dołączają kolejne wyróżniające się zawodniczki Amelia Pondo, Karolina Zawiślak, Andżelika Drąg, Weronika Czółno oraz Patrycja Pazdan

21 sierpnia 2016 pierwszy mecz w III lidze kobiet – podkarpackiej rozegrały nasze zawodniczki. Los w pierwszej kolejce nie był łaskawy. Trafiliśmy na Sokoła II Kolbuszowa Dolna. Jego pierwszy zespół w tym terminie pauzował i nasze dziewczyny zmuszone były rywalizować z I-ligowcem na poziomie ligi III. Mecz nie mógł się zakończyć inaczej jak wysoką porażką INTERU. Na prawdziwy debiut czekaliśmy do następnej kolejki. W meczu z Koroną Tuchla zremisowaliśmy 0:0. Na pierwszą bramkę w tej grupie rozgrywkowej dla naszej drużyny przyszło nam czekać do 11 września. W meczu z Majdanem Sieniawskim do bramki trafiła Anna Mucha. W rundzie jesiennej nasze młode zawodniczki zbierały doświadczenie i płaciły frycowe. Runda wiosenna zdecydowanie inna. Stadion w Gnojnicy zdobył zaledwie jeden zespół- lider z Majdanu, który po zwycięstwie nad nami awansował do II ligi. Nasze dziewczyny zwyciężyły dwukrotnie. Pierwsze historyczne zwycięstwo odniosły 7 kwietnia 2017 nad Izolatorem Boguchwała. Ciekawostką były spotkania z Koroną Tuchla. Na 4 rozegrane mecze – cztery zakończyły się podziałem punktów. Ostatecznie zakończyliśmy rozgrywki na ostatnim miejscu.

Po „frycowym” z przed sezonu inne nastroje na końcu rozgrywek panowały w ekipie żeńskiej rok później. Jesienią po nieudanym starcie ostatecznie znajdujemy się w środku tabeli (3 zwycięstwa, trzy remisy oraz trzy porażki). Wiosną minimalna poprawa i dziewczyny plasują się tuż za podium. Do pudła zabrakło na prawdę niewiele.

Ligowe ogranie procentuje. Nasz zespół jest już solidną drużyną, która bardzo równo punktuje i pewnie trzyma się w środku ligowej tabeli. Podopieczne Michała Biesia zaczynają pukać drzwi czołówki. Kadrę zasilają kolejne zawodniczki, które stanowią o sile: Amelia Potwora, Marlena Papiernik, Emilia Jędrysek, Agata Róg, Aleksandra Kubik, Alicja Kielar, Zuzanna Wielopolska, Izabela Ortyl, Magdalena Grabowy, Klaudia Skiba oraz w późniejszym czasie Klaudia Baran

Plaga kontuzji jak przeszła przez drużynę przed samym startem sezonu 2019/20 zniweczyła szanse na dobre miejsce Ambitnie grające dziewczyny zwyciężyły zaledwie w jednym spotkaniu z Majdanem Sieniawskim. W kilku spotkaniach zwyciężyć powinny jednak pojedynki te pechowo kończyły się porażkami. Grając na Stadionie Miejskim w Ropczycach pokazały się większemu gronu kibiców, których z meczu na mecz przybywało.

Seniorki w kolejnym sezonie  (2020/21) po dobrej rundzie wiosennej uplasowały się na 4 miejscu w ligowej tabeli po 3 zwycięstwach, 4 remisów i  5 porażkach.

Sezon 2021/22 jest przełomowy. Świetna gra pozwala w dobrych nastrojach zakończyć rundę jesienna. Zimujemy w fotelu lidera z zaledwie jedną porażką. Znakomita runda stawia naszą drużynę w roli jednego z faworytów do awansu. W dniu 26.06.2022 staje się to faktem. Ostatni mecz ligowy w tym sezonie rozegrały nasze dziewczyny tym samym kończąc rozgrywki ligowe w naszym  Klubie. Zawodniczki sezon zakończyły na najwyższym stopniu podium i uzyskały promocje do III Ligi Kobiet (makroregion). Sukces wpisał się w X-lecie istnienia tej drużyny. Najwięcej bramek dla INTERU w tym historycznym sezonie zdobyła Karolina Zawiślak, która zatrzymała się na 22 bramkach Sezon 2022/23 przejdzie do historii, gdyż po awansie na szczebel makroregionu w III lidze kobiet występowały nasze zawodniczki. Wyjazdy na teren 4 ościennych województw był wyzwaniem zarówno sportowym jak i organizacyjnym, jednak podołaliśmy zadaniu i na koniec sezonu możemy powiedzieć, że udało się. Nasze zawodniczki w pierwszym sezonie w wyższej lidze zachowały miejsce w III lidze zajmując miejsce w środku tabeli (7 lokata  w 20 meczach wywalczyły 25 punktów) Niestety w ostatnim meczu kontuzji nabawiają się nasza najlepsza zawodniczka Karolina Zawiślak, która dla INTERU w dotychczasowej historii zdobyła 52 bramki oraz Marlena Papiernik.

W kolejnym sezonie pod koniec września 2023 roku Michała Biesia, po 10 latach pracy na stanowisku pierwszego trenera zastępuje jego asystentka Patrycja Róg, była zawodniczka, która w raz z mężem Hubertem podjęła się nowego wyzwania. Sezon bardzo ciężki ale dziewczyny nie składają broni i powalczą o utrzymanie III ligi w Gnojnicy. Wiosną 2024 na ławkę trenerską powrócił Michał Bieś, jednak  nie udało się utrzymać III ligi w Gnojnicy. Pasmo kontuzji, które przetoczyły się przez tą drużynę, niektóre pechowe rozstrzygnięcia spowodowały, ze po dwóch latach kończymy naszą piękna przygodę w rozgrywkach III ligi kobiet.

Pomimo wielkiego wysiłku i starań by drużyna przystąpiła do rozgrywek IV-ligowych w sezonie 2024/25, w sierpniu 2024 roku Zarząd klubu, poniekąd dzięki Podkarpackiemu ZPN, który nie ogłosił startu tych rozgrywek, zmuszony został do rozwiązania grupy żeńskiej. Ościenne kluby, które wyciągnęły od nas kilka podstawowych zawodniczek przyłożyły rękę do rozpadu naszego zespołu. Ubolewamy nad tym co się stało. Przez 12 lat jako klub włożyliśmy wiele wysiłku w rozwój podkarpackiej piłki kobiecej. Ponosiliśmy spore nakłady finansowe by zapewnić drużynie kobiecej bardzo dobre warunki do uprawiania piłki nożnej. Gra na szczeblu makroregionu była dla naszego środowiska wielkim wydarzeniem. Również tutaj poradziliśmy sobie zarówno organizacyjnie jak i finansowo. Mija 12 lat istnienia drużyny i czar prysł. Tak po prostu inne kluby rozbierają naszą drużynę. Niestety przepisy związkowe nie dają nam żadnego prawa do jakiegokolwiek ekwiwalentu za wieloletnie szkolenie i podnoszenie umiejętności piłkarskich zawodniczek. Kobiecą piłkę nożną w Gnojnicy będzie ciężko odbudować.